Туск остана без возачка дозвола

Челникот на полската опозиција и поранешен претседател Доналд Тукс, остана без возачката дозвола поради пребрзо возење.

Сообраќајната полиција го запрела Туск во саботата утрото, откако во населено место возел со брзина од 107 километри на час.

Казнете е со 500 злоти, или 106 евра, тримесечно одземање на возачката дозволата и со 10 казнени бодови од можни 24.

Туск на Twitter обајви дека казната е „соодветена и дека ја прифатил без дискусија“.

Поранешниот претседател на Европскиот совет од 2014 до 2019 година, сега е челник на Европскат народна партија (EPP) и лидер на најголемата полска опозициската партија Граѓанската платформа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.