ТВ Телма објави ВИДЕО: Тројца маскирани го подметнуваат пожарот во кафе барот Барон пред да се случи убиството на Туша

На видеото кое го добила телевизијата Телма се гледа дека тројца маскирани вчера рано наутро се приближуваат до објектот и го подметнуваат пожарот во кафе барот „Барон“ во Чаир. Кафулето има исто име како скопската криминална група Барон чии припаднци соработуваат со групата Беланоца и се во отворена улична војна со криминалните групи Дуќанџик/Грчец, се вели во текстот.

На снимката се гледа како еден од маскираните со тврд предмет ја крши влезната врата на кафе барот. Другите двајца влегуваат внатре со туба во рацете. А, водачот останува надвор и чува стража гледајќи кон улицата.

Откако ја разлеваат запаливата материја внатре, двајцата маскирани излегуваат и нивниот водач ја потпалува течноста со запалка. Влезот на објектот почнува да гори, потпалувачот за малку избегнува да биде запален и тројцата маскирани бегаат. Се’ се случува за половина минута.

Пожарникарите интервенирале околу 4 часот наутро, вчера, и по 40-минутна интервенција го изгаснале пожарот.

Неколку часа по пожарот е застрелан Зелкиф Туша, татко на притворениот Гани Туша кој е осомничен за учество во убиствата на припадници на кланот Грчец во Шиша Бар и на Халкидики. Гани Туша е припадник на бандата Барон. Обвинителството истражува поврзаност на пожарот и убиството на Зелкиф Туша.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.