10 C
Skopje
понеделник, април 19, 2021

Твитер сo предупредување на профилот на Трамп, ширел дезинформации за коронавирусот

159

Твитер, покрај твитот од Доналд Трамп, во кој тој тврди дека е имун на коронавирусот, стави предупредување дека најавата на американскиот претседател ги крши правилата за да спречи ширењето дезинформации за ковид-19.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сега е имун на ковид-19, еден ден откако неговиот лекар објави кратко писмо во кое се вели дека веќе не е опасен за околината и не може да го пренесе вирусот.

“Се чини дека сум имун, не знам, претпоставувам долго време, можеби за пократко време, а можеби и за цел живот. Никој не знае со сигурност, но јас сум имун”, изјави тој во телефонското интервју за Фокс њуз.

Во однос на имунитетот на ковид-19, сè уште има многу непознати: не е познато точно колку долго антителата обезбедуваат за заштита или колку долго може да трае имунитетот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.