Њујорк до крајот на плејофот без повредениот Робинсон

Центарот на НБА лигашот Њујорк, Мичел Робинсон ќе мора да паузира од шест до осум недели поради повреда на левиот зглоб што значи дека за него практично плејофот е завршен.

Претходно оваа сезона, Робинсон пропушти 49 натпревари поради операција на глуждот. Центарот се врати на паркетот во самиот крај на регуларниот дел од сезоната и учествуваше во плејоф серијата од првото коло во Источната конференција против Филаделфија која Њујорк ја доби со 4:2.

Последниот натпревар што го одигра Робинсон беше во понеделникот во победата над Индијана со 121-117 во првиот натпревар од второто коло од плеј-офот. Во него Робинсон запиша два поени и два скока на своето конто.

Робинсон е третиот клучен играч за Никс кој предвреме ја заврши сезоната поради повреда, по Џулиус Рендл Бојан Богдановиќ.