У21: Македонија со убедлива победа против Фарски Острови

65

Репрезентацијата на акедонија до 21 година со победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021 година.

Нашата селекција славеше со 7:1, откако „хет-трик“ забележа Димитар Митровски, два гола беа на Дарко Чурлинов, а погодија и Ердон Даци и Есмин Личина.

Гостинската репрезентација го отвори резултатот со гол од пенал на Андреасен во 19 минута.

Ова беше прв меч во квалификациите за „жолто-црвените“, а во групата се уште и Шпанија, Израел, Црна Гора и Казакстан. На ЕП се пласираат сите први селекции од девете групи и шестте најдобро второпласирани.

Следниот меч на Северна Македонија е гостување на 10 октомври во Црна Гора.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.