Уапсен е поранешниот директор на полициската управа на Црна Гора, Веселин Вељовиќ

Поранешниот директор на Полициската управа на Црна Гора, Веселин Вељовиќ, утрово е уапсен во акција на Специјалното полициско одделение по наредба на Специјалното државно обвинителство.

Вељовиќ е уапсен во соработка со Агенцијата на Европската унија за соработка во спроведувањето на законот (ЕВРОПОЛ), пишува Вијести.

Полицијата од рано наутро ги претресува становите и куќите на Вељовиќ во Подгорица, Мојковац, Жабљак и Никшиќ…

Во полициската акција има уште апсења.

Инаку, Веселин Вељовиќ беше директор на Полициската управа од летото 2007 до 2011 година, а потоа во периодот од 30 јули 2018 до 17 декември 2020 година беше прв човек на црногорската полиција во вториот мандат.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.