Уапсен Хашим Кандил, поранешниот премиер на Египет

45

Поранешниот премиер е уапсен поради тоа што судот во април го осуди на една година затворска казна поради неизвршување на одлуката за национализација на приватните компании, соопшти Министерството за внатрешни работи на Египет.

Кандил бил осуден поради неизвршување на претходната судска одлука, со која се поништува претходната приватизација на текстилна компанија во државна сопственост, во време на режимот на отповиканиот долгогодишен претседател Хосни Мубарак.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.