Уапсен претседателот на Перуанската фудбалска федерација

47

Претседателот на перуанската фудбалска федерација вчеравечер беше уапсен.

Јавното обвинителство на земјата објави дека на Едвин Овиедо му е изречен 15-дневен притвор, додека тече истрагата за неговото учество во вршење криминал. Овиедо е осомничен дека извршил незаконски исплати кон перуански фудбалски судии, кои патувале на сметка на федерацијата на Светското првенство во Русија.

Овиедо е приведен синоќа во својот дом, а полицијата изутринава изврши во канцелариите на фудбалската федерација на земјата, за да започне претрес. Засега Овиедо ги отфрла сите обвиненија и неговите адвокати најавија жалба за притворот

Инаку Перу, по 36 години пауза, успеа да обезбеди пласман на Светско првенство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.