Уапсен уште еден висок функционер на руската одбрана

Руските власти го уапсија Вадим Шамарин, шеф на Главниот директорат за комуникации на земјата, за наводна вмешаност во случај за поткуп, изјавија официјални лица за руските медиуми. Шамарин, кој е и заменик на началникот на Генералштабот, е четвртиот уапсен висок функционер на руската одбрана во периодот од април до мај.

Официјален воен суд на 235-тиот гарнизон изјави во четвртокот, цитиран од неколку руски медиуми, дека генерал-полковник Шамарин е осомничен за примање голем поткуп. Доколку биде прогласен за виновен, на службеникот му се заканува затворска казна до 15 години.

53-годишниот генерал беше началник на Главниот директорат за комуникации на Русија од 2021 година. Тој е и заменик на началникот на Генералштабот, Валери Герасимов.

Службеникот на судот рече, како што цитира РБК, дека Шамарин во средата бил задржан во притвор од два месеци. Комерсант објави, повикувајќи се на извори, дека руските власти извршиле претрес како дел од случајот за поткуп, додавајќи дека генерал-полковникот бил приведен на сослушување во Главната воена истражна канцеларија на Истражниот комитет на Русија.