Уапсени тројца мажи во Босна и Херцеговина кои се поврзуваат со исчезнувањето на малата Данка кои тврдат дека знаат каде е, барале 25.000 евра

Федералната полициска управа (ФУП) вечерва спроведе молскавична акција за лоцирање и апсење на три лица од Хаџиќ поради нивните тврдења дека се поврзани со исчезнувањето на двегодишното девојче од Србија.

Интерпол во Белград побара апсење на три лица од областа на кантонот Сараево, кои тврдеа дека знаат каде исчезна девојчето и бараа 50.000 КМ (околу 25.000 евра) за откривање на информации.

Откако белградските агенции ја препознале информацијата за девојката, по која потрагата трае веќе три дена, побарале реакција. Поради тоа, членовите на ФУП спроведоа брза операција при што истражителите на Одделот за компјутерски криминал успешно ги лоцираа осомничените со помош на нивната IP адреса.

Сите се уапсени, а околината е претресена и било утврдено дека девојката не е со нив, пишува Кликс.

Во моментов кривично се води истрага против Т.Б.(2002), М.Т.(2001) и З.Т.(1972), а се проверуваат нивните тврдења дека се поврзани со исчезнувањето на двегодишното девојче.

Данка Илиќ (2) исчезнала пред три дена, во вторникот попладне, додека била со мајка си и братот. Нејзината мајка вели дека се свртела само за да му донесе вода на синот и дека кога се вратила ја немало.

Полицијата веднаш пребарала десет километри околу местото на исчезнувањето, но не успеала да ја пронајде. Родителите биле испрашувани два дена, а таткото ќе прави и полиграф со оглед на тоа дека мајката е бремена и не може да го направи тој тест.

Пожарникарите вечерва се вратија на местото на нејзиното исчезнување, чистејќи го теренот и куќата пред која наводно си играла девојката во моментот на нејзиното исчезнување.