Убиени две лица во судирите меѓу Курдите и турските сили

41

Група од околу 30 максирани лица се издвоила од масата демонстранти и почнала да фрла „молотови коктели“ и рачни гранати врз силите за безбедност во областа Јуксек, во југоисточниот дел на Турција, каде што живеат мнозинство Курди.

Полицијата возвратила со солзавец и водени топови, а се слушнале и пукотници од огнено оружје.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.