Љубителите на здрави навики кафето го заменуваат со нов напиток

Matcha latte е неодолива комбинација од matcha прав, посебен вид зелен чај чии листови се мелат до фина конзистентност и растително млеко за вкусен кремаст пијалок.

Мача во прав е посебен вид зелен чај во прав кој се користи со векови во јапонската култура и на Далечниот Исток. Со текот на времето, овој зелен прав беше препознаен и на Запад, а последниве години го најде своето место во разни здрави јадења, десерти, милкшејкови, смути и на крајот во популарната маша лате.

Јапонскиот збор matcha буквално значи „мелен чај“, а за да се добие мача, листовите од растението чај Тенча се парат, се сушат и се мелат во ситен прав по бербата.

Интересно е што за 30 грама чај од матча, камена мелница од гранит треба да работи еден час.

Полн со вредни хранливи материи, го започнува метаболизмот и побрзо ги согорува мастите, па не е изненадување што мачата е најпопуларниот нутриционистички тренд во последните години. Го тепале за да согорува маснотии и да ги отстрани токсините, а наместо да пие чај од мача со топла вода, мача прав е одличен и за подготовка на мача лате!

Прашокот мача е богат со хранливи материи и вредни антиоксиданси. Поради богатството на микронутриенти, се издвојува како незаменлива состојка на здравата исхрана, а се користи и за зголемување на физичката издржливост и нивото на енергија!

Матча носи бројни придобивки за организмот и многу луѓе се одлучуваат кафето да го заменат со мача, бидејќи иако содржи кофеин, не го предизвикува добро познатото „кратење“ (губење енергија, немир, раздразливост, отежнато концентрирање, варење, сон проблеми…) откако ќе го испиете, го балансира телото и дава подолготрајно чувство на енергија.

Покрај кофеинот, matcha содржи и амино киселини кои имаат смирувачки ефект, како што е L-theanine, за кој се смета дека ја поттикнува концентрацијата. Заклучокот е дека мачата е стимулативна и енергична, но за разлика од кафето, не ве нервира.

Покрај тоа, matcha е моќен антиоксиданс, го стимулира метаболизмот, се буди и го балансира расположението. Со други зборови, прави се што ни е потребно наутро за да функционира добро остатокот од денот.

Рецепт за едноставно мача лате

1 лажичка мача во прав + 1 лажица топла вода
1/4 чаша топла вода
половина шолја кокосово млеко
лажица мед

Мешата во прав измешајте ја со лажица топла вода за да нема грутчиња и да не се залепи на рабовите на шолјата, па прелијте ја со остатокот од водата и убаво измешајте. Загрејте го млекото со мед, добро измешајте да добиете пенеста структура и прелијте го во шолја.

Напитокот е готов, а по желба можете да додадете цимет или коцка мраз за ледено мача лате.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.