Училиштата во Јапонија во април нормално продолжуваат со настава

51

Премиерот на Јапонија Шинзо Абе изјави дека наставата во новата учебна година ќе почне во април, по пролетниот распуст, како што и било планирано.

Училиштата во Јапонија беа масовно затворени во текот на изминатиот месец по апелот на Абе. Затворањето на училиштата беше доброволно и не претставуваше официјална мерка на владата.

Сепак, Абе остана претпазлив кога станува збор за јавни собири и ги повика организаторите внимателно да размислат за ризикот од ширење на коронавирусот.

Многу спортски настани во Јапонија се одложени и одржувањето на Олимпијадата е под знак прашалник, и покрај изјавите на јапонските власти дека одложувањето нема да се случи.

Во Јапонија во моментов има 1.675 луѓе заразени со вирусот, вклучувајќи 712 од крстосувачот Дајмонд Принцес.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.