УЕФА планира ЕП да го одржи во една земја на четири стадиони

8

УЕФА сериозно работи на промена на форматот на Европското првенство кое беше презакажано за следната година. Првичниот план беше Еуро 2020 да се одржи во 12 различни градови и земји на Стариот континент, Санкт Петербург, Лондон, Минхен, Баку, Рим, Букурешт, Копенхаген, Амстердам, Билбао, Глазгов, Будимпешта и Даблин.

Сепак, развојот на настаните со пандемијата диктира поинакво темпо, па УЕФА сега ја разгледува опцијата сите средби да се играат само во една земја и на само 4 стадиони. Сето ова ќе се направи со цел да се ограничи патувањето во услови на пандемија за да се ограничи ширењето на инфекцијата.

Според британскиот таблоид „САН“, Баку и Санкт Петербург уште отсега се на пат да бидат отстранети од организацијската структура на ова ЕП.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.