УЕФА сака да ја комплетира Лигата на шампионите најдоцна до 3 август

26

УЕФА има намера да го заврши натпреварот во сезоната Лига на шампиони 2019/20 најдоцна до 3 август. Ова го изјави претседателот на Европската фудбалска асоцијација, Александар Чеферин.

– Можно е да ги одржиме преостанатите натпревари според сегашниот систем, или можеме да поминете еден натпревар на теренот на еден од ривалите или на неутрален терен. Сега сето ова е само теоретски, затоа што се занимаваме со итен случај. Но, Лигата на шампионите треба да заврши пред 3 август, изјави Чеферин.

Тој побара флексибилност околу плановите за обновување на ЛШ во мај, јуни и јули.

Претходно, Лигата на шампионите беше прекината поради пандемијата на коронавирус.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.