УЕФА се огласи – навивачите на Шкупи не смеат да одат во Бугарија

Топ тема во Македонија, Бугарија, но и на Балканот и фудбалска Европа е ситуацијата од синоќа во Скопје, каде со нож беше прободен навивач на бугарскиот тим Левски.

По тој повод, се огласија и од УЕФА, кои открија дали Шкупи ќе може да има поддршка од навивачите на реванш средбата во Бугарија.

Бугарски навивачи најпрво беа нападнати во Чаир, каде еден нивни член е избоден со нож. Нешто подоцна се случи и нов конфликт меѓу навивачите од Бугарија и македонската полиција на Арената „Тодор Проески“.

Епилог на целата ситуација беше 19 приведени бугарски државјани и еден хоспитализиран.

За да се избегнат ваквите ситуација на Шверцерите ќе им биде забранет влезот на ревнаш натпреварот во Софија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.