Угостителска комора: Мерките се лоши, голем број угостители нема да ги отворат објектите watch_later 25. МАЈ 2020. @ 14:34 timelapse 1 МИН.

65

„Мерките кои треба да се исполнат за да отворат угостителските објекти се ригорозни“, порачуваат од Туристичко-угостителската комора.

Од таму порачуваат дека се дозволува работа со 30 проценти од капацитетите, а трошоците за плати, сметки, кирии, остануваат исти.

-Со ваков протокол нема економска логика голем дел од нив да ги отворат терасите, порачаа тие.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.