УХМР најавува снежна покривка во поголемиот дел од државата

175

Значителна промена на времето со врнежи од дожд, кои утревечер во северните делови на повеќе места ќе преминуваат во снег, најавија од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе почне да дува засилен северен ветер кој ќе услови значително опаѓање на температурата, па во среда врнежи од снег ќе има во поголем дел од земјава.

На планините, особено на запад снежната покривка ќе се зголеми за околу 20 см, а помала снежна покривка се очекува да се формира и во поголемиот дел од земјава.

Од четврток ќе преовладува променливо облачно, ветровито и студено време.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.