Ѓукановиќ нема намера да го повлече Законот за слобода на вероисповед

85
Црна Гора забрани увоз на стока со потекло од Крим или Севастопољ
Црна Гора забрани увоз на стока со потекло од Крим или Севастопољ

Црна Гора нема да го повлече Законот за слобода на вероисповед, порача црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и оцени дека протестите околу овој Закон не можат да ја загрозат власта, ниту политиката која ја води.

„Ако мислевме дека законот треба да се повлече, ние сигурно не би го носеле. Сите аргументи што сме ги чуле против тој закон, ги слушнавме во последните четири години“, рече тој во интервју за новинската агенција Танјуг.

Тој смета дека ова е важен период на еманципација на Црна Гора, во кој треба да се создадат сите институционални предуслови за натамошен државен и духовен развој на црногорското општество, вклучително и обновување на автокефалноста на Црногорската православна црква.

Црногорскиот претседател рече дека тој протестите ги гледа во суштина како политички, иако облечени во црковна облека, со нагласен просрпски предзнак.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.