Украдени лозинки од 16 милиони германски и-меилови

69

Лозинки и други детали со налози се украдени од 16 милиони корисници во Германија, соопшти германската Федерална канцеларија за безбедност, пренесува британски Би-Би-Си.

Како што наведува таа канцеларија, престапниците ги инфицирале компјутерите со програма која им овозможила да ги собере имеил адресите и лозинките.

Ова германско безбедносно тело, не изјави ништо за остварениот напредок во однос на откривањето и фаќањето на хакерите.

Канцеларијата отвори веб-сајт на кој луѓето можат да проверат дали биле жртви на кражба на имеил податоци.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.