Украина е банкрот! – вели поранешен украински премиер

Украина е банкротирана земја во која 75% од буџетот се грантови или заеми. Ова го соопшти поранешниот украински премиер Микола Азаров.

Кризата во Украина почна одамна, а банкротот на Украина е веќе евидентиран“, напиша тој на своите социјални мрежи.

Азаров нагласи дека три четвртини од буџетот се позајмени или грантови.

Претходно, тој објави дека Украина се втурнува во 1937 година, граѓаните се принудени да живеат во постојан страв и недоверба поради осудите и инспекциите на СБУ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.