Украина ги бара „руските крвни пари“ на нафтениот гигант Шел

Советникот на украинскиот претседател Владимир Зеленски, Олег Устенко, побарал од нафтениот гигант Шел да ги донира приходите од наводната претстојна продажба на својот удел во сибирскиот проект за нафта и гас во касата на Киев, објави во вторникот Политико.

„Доколку се заврши, оваа продажба ќе претставува трансфер на повеќе од 1 милијарда долари во руска готовина на сметките на Шел. Тоа би биле крвави пари, чисти и едноставни“, напиша Устенко, според Политико. „Ги повикуваме Шел да ги стави сите приходи од продажба или дивиденди од Русија за жртвите на војната – истата војна што тие средства ја поттикнаа и финансираа“.

Устенко додаде дека постои „огромен“ морален случај за предавање на готовината на неговата влада.

Шел се повлече од рускиот пазар откако Москва ја започна својата воена операција во Украина во февруари минатата година, најавувајќи дека ќе отпише до 5 милијарди долари од својот имот во земјата.

Според извештаите на руските медиуми минатата недела, уделот на Шел во проектот за развој на нафта и гас Сахалин-2 ќе го купи руската енергетска компанија Новатек за околу 1,1 милијарда долари, иако не е јасно дали приходите од овој откуп ќе завршат кај Британците.

Портпаролот на Шел изјави за Политико дека не е вклучен во никакви преговори внатре во Русија и нема идеја каде ќе завршат парите од продажбата. Компанијата не соопшти дали ќе го исполни барањето на Устенко.

Шел не е единствената енергетска компанија од која Киев бара пари. Устенко ја обвини БП дека земала „крвави пари“ пред да го продаде својот удел на рускиот енергетски гигант Роснефт минатата година, покрај тоа што барал речиси половина трилион долари од замрзнатите средства на руската централна банка и побарал од западните поддржувачи на Украина да ја удвојат својата финансиска помош за неговата земја.

Со оглед на тоа што конфликтот ги одржува високите цени на фосилните горива, украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко ги повика другите фирми да споделат дел од нивните „огромни неочекувани профити“ со неговата влада „за да ни помогнат да го обновиме енергетскиот сектор“, објави Политико минатиот месец.