Украина: Го опколивме градот Лиман, Русите се предаваат (ВИДЕО)

Портпаролот на украинската војска Серхиј Череваџи изјави дека украинските сили го опколиле градот Лиман, кој со месеци служел како логистички и транспортен центар за руските операции на северот од регионот.

Тој додава дека во таа област имало меѓу 5.000 и 5.500 руски војници.

„Некои се предадоа. Имаат многу убиени и ранети, но операцијата се уште не е завршена“, рече Череваџи.

Украинските вооружени сили објавија видео пред знакот за влез во градот Лиман, каде што тврдат дека опколиле илјадници руски војници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.