Украина извести за жестоки судири на североистокот

Висок украински функционер извести за тешки борби во североисточниот дел на земјата во неделата, при што силите на Киев ги одржувале своите борбени линии и успешни напредувале во некои области.

Руската војска соопшти дека ги запрела украинските сили на североисток. Исто така, соопшти дека собориле три украински беспилотни летала кои се обиделе да ја нападнат Москва и оштетиле висока зграда во која се сместени владините канцеларии.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша неделата како „добар ден, моќен ден“ на фронтот, особено во близина на Бахмут, каде што украинските сили велат дека ја враќаат територијата изгубена кога руските сили го зазедоа градот во мај.

Украина директно не ја презеде одговорноста за нападите со беспилотни летала, но Зеленски рече дека војната „постепено се враќа на руска територија – во нејзините симболични центри“.

Руските сили го извршија најновиот во серијата воздушни напади во текот на ноќта кои погодија, како што велат официјални лица, „нестанбена зграда“ во североисточниот град Харков, но немаше жртви.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Малјар рече дека руските сили „се обидуваат да ги истиснат“ украинските војници од позициите на североистокот кои беа заземени по инвазијата во февруари 2022 година, но подоцна се наводно вратени од украинските војски.

Клучната задача на Русите, изјави таа за националната телевизија, е „да го одвлечат вниманието на нашите сили од областа Бахмут, каде што имаме успешна офанзива“. „Тие напаѓаат бескрајно оваа седмица. Но, нашите војници се спротивставуваат на нападите и понекогаш ги враќаат назад со големи загуби“, рече таа.

Малјар рече дека Русите претрпеле „не помали загуби отколку за време на жестоките битки во Бахмут“, кои руските сили ги заземаа „по повеќе од десет месеци борби“.