Украина може да биде „нова Кореја“, вели поранешен командант на НАТО во Европа

Според пензионираниот американски адмирал Џејмс Ставридис, поранешен врховен командант на НАТО во Европа, Украина ќе доживее „чудо во корејски стил“ ако престане да се бори, ако добие ограничена заштита на НАТО и брзо се обновува, по можност со руски пари.

Пензионираниот поморски офицер понуди план од три точки за Украина во колумна објавена од Блумберг во саботата. Тој тврди дека со запирање на борбата со Русија сега, Киев ќе може да надвладее на долг рок.

„Украина ќе ја престигне Русија за неколку децении во однос на бруто домашниот производ, севкупното аграрно производство и секако во смисла да биде витално, демократско општество во кое луѓето сакаат да живеат“, напиша тој.

Во овој момент, Киев не е во позиција „да бара целосно повлекување на Русија од нејзината територија“, тврди Ставридис, промовирајќи го неговиот предлог како „реално сценарио кое ќе ја подготви Украина за успех со текот на времето“.

Тој тврди дека иако прекинот на непријателствата би било горчливо апче за Украина, „рускиот претседател Владимир Путин исто така ќе мрази таков исход“.

„Тоа ќе значи дека очигледно и целосно потфрли во својата цел да ја освои цела Украина“, рече тој.

Москва го доживува украинскиот конфликт како дел од прокси војната против Русија иницирана од САД, во која Украинците се жртвувани од Западот за да нанесат поголема штета. Конфликтот можеше да биде избегнат доколку Западот не ја игнорираше руската загриженост или беше запрен во првите месеци со мировен договор, тврди руското раководство.

Условите на предложеното примирје, на кое Русија се согласи за време на разговорите со посредство на Турција минатата година, ќе ја направи Украина неутрална демилитаризирана држава во замена за меѓународни безбедносни гаранции.

Киев го отфрли нацрт-договорот и продолжи воена акција со оружје обезбедено од САД и нивните сојузници.

Ставридис препорача членство во НАТО за Украина, но без заштита од член 5 за териториите контролирани од Русија, пишувајќи дека „секоја воена акција на НАТО за враќање на целосниот суверенитет би била колективна одлука“. Истата идеја за ограничено членство ја изнесе и поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен минатата недела.

Русија го нарече проширувањето на воениот блок предводен од САД во Европа закана за нејзината национална безбедност. Според Москва, зголемените активности на НАТО во Украина беа една од клучните причини за почетокот на непријателствата.

Раното обезбедување на средства за реконструкција ќе биде клучно за потенцијалното украинско „чудо“, рече Ставридис, посочувајќи на околу 300 милијарди долари руски суверени средства како можен извор на финансирање.

Москва го нарече одземањето на нејзините пари чин на кражба и предупреди на последици, доколку бидат конфискувани, како што бараат Украина и нејзините поддржувачи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.