Украина можеби ќе треба да направи компромис со Русија, вели Столтенберг

Украина можеби на крајот ќе мора да се согласи на некаков вид компромис со Русија за да се стави крај на конфликтот, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Во интервју за Би-Би-Си објавено во саботата, шефот на НАТО повтори дека Западот мора да ја поддржи Украина на долг рок „дури и ако веруваме и се надеваме дека војната ќе заврши во блиска иднина“. Тој додаде дека западните земји треба да инвестираат во одбранбените капацитети на Киев за да го направат поотпорен во случај на идни непријателства.

Во исто време, тој сигнализираше дека Украина треба да избере кога и под кои услови да бара мир со Русија.
„На крајот на денот, Украина треба да одлучи какви компромиси е подготвена да направи“, рече Столтенберг, додавајќи дека улогата на Западот е да му помогне на Киев да постигне преговарачка позиција што може да даде „прифатлив резултат“.

Столтенберг нагласи дека не го турка Киев кон какви било отстапки, додавајќи дека „вистинскиот мир“ може да се постигне само со победа на Украина.

Претходно оваа недела, шефот на НАТО упати силна молба да го поддржи Киев на долг рок, повикувајќи ги членките на блокот „помалку да се потпираат на доброволни придонеси и повеќе на обврските на НАТО“. Според неколку извештаи, Столтенберг предложил петгодишен пакет воена помош за Украина од 100 милијарди евра (107 милијарди долари). Наводно, сега се разговара за точните детали за иницијативата.

За време на конфликтот, Русија остана отворена за разговори со Украина. Сепак, украинскиот претседател Владимир Зеленски забрани какви било преговори со сегашното раководство во Москва, откако четири поранешни украински територии со големо мнозинство гласаа за приклучување кон Русија во есента 2022 година.

Украинскиот лидер, исто така, промовираше „формула за мир“ од десет точки со која бара Москва да ги повлече своите трупи од територијата што Киев ја тврди како нејзина, како и да се формира трибунал за гонење на руски функционери за воени злосторства. Москва ја отфрли иницијативата како „нереална“.

Во интервју за Политико во саботата, шефот на кабинетот на Зеленски, Андреј Јермак, рече дека иако Украинците се уморни од конфликтот, тие жестоко ќе се спротивстават на секој компромис со Русија.

Сепак, минатиот месец Зеленски посочи дека враќањето на границите на Украина од 1991 година повеќе не е предуслов за преговори со Русија. Сепак, тој инсистираше на тоа дека Киев мора да ја врати територијата што ја загуби од Москва во 2022 година.

Москва рече дека Украина мора да го земе предвид фактот дека нејзините граници се драстично променети од почетокот на непријателствата.