Украина одобри „специјален статус“ за Полјаците

Украинскиот парламент (Врховната Рада) во четвртокот усвои закон со кој им се дозволува на Полјаците легално да останат во земјата една ипол година без потреба да добиваат посебни дозволи и да уживаат слични права како Украинците.

Предлог-законот за „посебни гаранции“ за полските државјани беше поддржан од 283 пратеници, според пратеникот Јарослав Железњак. Законот, откако ќе го потпише украинскиот претседател Владимир Зеленски, ќе им обезбеди на Полјаците право на вработување, економска активност, образование и медицинска нега, како и да ги квалификува за некои социјални бенефиции.

Заменикот на Врховната Рада, Олга Совгирја, во средината на јули рече дека покрај овие социјални гаранции, Полјаците со европски квалификации, вклучувајќи лекари, здравствени работници и акушери, ќе можат да работат во украинските државни клиники.

Зеленски го претстави предлог-законот на 11 јули, ден во кој се одбележуваат жртвите на масакрот во Волинија, во кој десетици илјади Полјаци беа убиени од украинските националисти за време на Втората светска војна. Веста за воведувањето на законот во Парламентот ја објави полскиот претседател Анджеј Дуда, кој рече дека потегот на Зеленски има симболично значење, бидејќи нацијата што „се обиде да се ослободи од Полјаците по секоја цена“ сега ги поздравува.

Во мај, канцеларијата на Зеленски изјави дека Украина ќе им додели „специјален статус“ на Полјаците како гест на благодарност. Од почетокот на руската воена операција во Украина, Полска го пречека најголемиот број украински бегалци (од сега, повеќе од 1,2 милиони, според УНХЦР) и им обезбеди право да останат легално 18 месеци.

Во тоа време, поранешниот украински претседател Виктор Јанукович ја критикуваше одлуката на Зеленски, велејќи дека сегашното приближување меѓу Украина и Полска може да доведе до вистинско спојување на земјите и до „тотално уништување“ на украинската држава.

Неговите забелешки во четвртокот ги повтори и членката на Горниот дом на рускиот парламент, Олга Ковитиди. Говорејќи за весникот „Известија“, сенаторот тврди дека одлуката на Рада да им обезбеди на Полјаците посебен статус ги издава националните интереси на Украина.

„Без да пука, Зеленски ги пушти Полјаците во Украина, кои со векови сонуваа за тоа“, рече Ковитиди.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.