Украинска армија: Соборивме 24 беспилотни летала од вкупно 29 што Русија ги лансираше синоќа од Крим

Украинската армија соопшти дека соборила 24 беспилотни летала од вкупно 29 лансирани синоќа од Русија.

Беспилотни летала Шахед од иранско производство беа истрелани од источен Крим и соборени во јужна и централна Украина, објави денеска украинската армија на Телеграм.

Во соопштението на украинските воздухопловни сили не се наведува кои се целите на петте дронови што не беа соборени.