Украински опозиционер бара меѓународно судење на Зеленски

Меѓународното судење на режимот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, како и воениот трибунал во Нирнберг, ќе помогне да се избегне нуклеарна војна, напиша украинскиот опозициски политичар Виктор Медведчук  за порталот „Аргументи и факти“.
Според Медведчук, државите кои не сакаат „повторување на трагедијата на Германија од минатиот век и на денешна Украина на нивна територија“ треба да ги здружат силите и „да одржат судење по примерот на Меѓународниот воен трибунал во Нирнберг“, обезбедувајќи законски оценки за активностите на режимот Зеленски, неговите претходници и покровители. Според Медведчук, таквата тужба „ќе го спречи будењето на нацизмот во другите земји“.
„Само со заеднички напори, излекување на Украина од „чумата“ на нацизмот, извлекување заклучоци од нејзиниот пример и казнување на сторителите, човештвото ќе може да ја избегне нуклеарната апокалипса, до која друг Хитлер може да ја води планетата, водејќи се од неговата политика на мизантропски идеи на нацизмот“, рече тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.