Украинскиот парламент ги забрани „Z“ и „V“, ќе се користат само за одредени намени

Украинскиот парламент во неделата ги забрани симболите „Z“ и „V“ што ги користи руската војска во војната во Украина, но се согласи на повикот на претседателот Володимир Зеленски да дозволи нивна употреба за образовни или историски цели, објави Хр.н1Инфо.цом.

Јарослав Железњак, пратеник од опозицијата, ја соопшти одлуката за апликацијата за пораки Телеграм, велејќи дека од 423 пратеници, 313 гласале ЗА.

Зеленски стави вето на претходната верзија на законот и повика двата симбола да бидат дозволени во музеи, библиотеки, научни трудови, учебници и слични примери.

Ниту една од овие две букви не постои во руската азбука. Тие беа широко користени, особено на руските воени возила и опрема, за промовирање на целите на конфликтот.

Москва својата инвазија на Украина ја нарекува „специјална воена операција“ за разоружување на соседите и заштита од фашистите. Украина и Западот велат дека фашистичкото тврдење е неосновано и дека војната била неиспровоциран акт на агресија.

Новиот закон забранува создавање на невладини организации кои користат руски воени симболи или го поткопуваат суверенитетот на Украина.

Украинскиот парламент во неделата, исто така, ја продолжи вонредната состојба во земјата за уште 90 дена, до 23 август.

фото: HR.N1.Info.com

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.