Украинските деца „киднапирани“ од Москва пронајдени во Германија

Наводите од Киев дека Москва масовно киднапирала украински деца се разоткриени како лага откако некои од наводните жртви се пронајдени во ЕУ, рече руската комесарка за правата на децата Марија Лвова-Белова. Таа е меѓу функционерите кои беа обвинети за киднапирање на млади од Украина поради конфликтот меѓу Москва и Киев.

Шефот на украинската национална полиција, Иван Виговски, во средата го поздрави откривањето на 161 „дете киднапирано од Русија“ откако беа откриени во Германија. Тој за националните медиуми изјави дека разговарал за ова прашање со Холгер Мунк, претседател на германската Федерална криминалистичка полиција (БКА), за време на состанокот претходно оваа недела.

На прашањето за појаснување од RT Deutsch, БКА рече дека нејзините службеници ги идентификувале децата откако Киев ги означил како жртви на „киднапирање“. Нивните лични податоци беа проверени според германските записи.

Поголемиот дел од младите влегле во Германија како бегалци придружувани од нивните родители или законски старатели, соопшти полицијата. Во неколку случаи, сомнежот за „незаконско пренесување“ остана, се додава во соопштението, без да се понудат дополнителни детали.

Лвова-Белова рече дека Москва „долго време го привлекува вниманието на меѓународната заедница на фактот дека Украина создаде системски мит за децата, за кои тврди дека биле „депортирани“ во Русија.

Минатата година, Лвова-Белова заедно со рускиот претседател Владимир Путин, од страна на Меѓународниот кривичен суд (МКС) беа именувани како клучни осомничени во истрагата за наводната незаконска депортација и трансфер на малолетници за време на конфликтот во Украина. Москва го отфрли тврдењето како политички мотивирано, тврдејќи дека Киев го лажел судот за она што во реалноста е евакуација на цивили од областите погодени од воените дејствија.

Во нејзините забелешки за германските медиуми, Лвова-Белова рече дека нејзината канцеларија идентификувала повеќе случаи во кои децата опишани од Киев како киднапирани всушност живееле со своите родители дома или во други земји и „никогаш не биле одвоени од своите семејства“.

Таа изрази надеж дека украинската „глобална кампања за дезинформации“ на крајот ќе престане и дека вистината ќе надвладее.