Украинските пратеници предлагаат забрана на Руската православна црква

Пратениците кои стојат зад нацрт-законот сугерираат дека тој претставува ризик за националната безбедност за земјата.

Украинскиот парламент, Врховната рада, предложи закон со кој се бара целосно да ги забрани активностите на Руската православна црква (РПЦ) на територијата на Украина, бидејќи пратениците сметаат дека црквата претставува закана за националната безбедност и поредок на Украина.

Предлог-законот беше инициран од партијата Европска солидарност на поранешниот претседател Пјотр Порошенко. Ккопретседателот на партијата, Ирина Герашченко, на Фејсбук напиша дека РПЦ „не е црква, туку идеолошка организација која го промовира „рускиот свет“. Таа, исто така, ја обвини Московската патријаршија дека го користи манастирот Киевска Печерска Лавра – главниот православен христијански манастир во Украина – како „антиукраинска ќелија на Кремљ“.

Предложената легислатива се обидува да ги прогласи за незаконски активностите на сите верски организации и институции кои се дел или признаваат подреденост на РПЦ „во канонски, организациски и други прашања“.

„Ослободувањето на Украина од Руската православна црква е уште еден чекор кон слободна и независна Украина“, заклучи копретседавачот.

Руските власти веќе го критикуваа нацрт-законот, при што сенаторката Олга Ковитиди изјави дека тој го сигнализира „почетокот на крајот“ за Украина и би била фатална грешка за претседателот Влодимир Зеленски доколку биде усвоен.

Додека предлог-законот се поднесуваше до Врховната Рада, украинската агенција за домашна безбедност, СБУ, започна рација насочена кон манастирот Киев Печерска Лавра, тврдејќи дека таму може да бидат сместени руски диверзанти и оружје. СБУ во средата објави дека пронашла „проруска литература“, милиони во готовина и „сомнителни руски граѓани“ за време на нејзината рација. Над 50 луѓе наводно биле подложени на „длабински контраразузнавачки интервјуа“, вклучително и со употреба на полиграф.

 

Московската патријаршија ја осуди рацијата, велејќи дека тоа е уште еден обид за „заплашување“ на православните верници. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така изјави дека Украина „долго време е во војна со РПЦ“ и дека рацијата на СБУ била „уште една алка во синџирот на воени акции против руското православие“.

Украина долго време доживува религиозни тензии, со повеќе непризнаени и полупризнати ентитети кои тврдат дека се вистинската Украинска православна црква и го оспоруваат авторитетот на Московската патријаршија. Двете главни фракции се Украинската православна црква (УПЦ), која прогласи независност од Москва на почетокот на оваа година и Православната црква на Украина (ОЦУ), која беше основана во 2018 година со помош на тогашниот -претседател Пјотр Порошенко и РПЦ го смета за расколник.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.