„Уна Сага Сербика“ во МНТ по повод празникот Сретение и ден на Државност на Република Србија

34

Денот на државноста на Република Србија се одбележува и во самата земја со низа манифестции, но и меѓу Србите во регионот, како потсетување на празникот Сретение од 1804 година, кога е подигнато Првото српско востание. Со тоа е започнато ослободувањето од Турција (Османлиското царство) на истиот датум 1835 година, е донесен првиот модерен устав на Србија.

По повод празникот Сретение Господово, ден на Државноста на Република Србија, српските невладини организации во Република Северна Македонија ве покануваат да присуствувате на “УНА САГА СЕРБИКА“ манифестацијата. Главната свеченост ќе се одржи на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ),  недела 16. февруари 2020. година, со почеток од 20 часот. Влезот е слободен.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.