Јунајтед со четири гола за 11 минути против АЗ

Манчестер Јунајтед на категоричен начин го освои првото место во својата група „Л“ во Лига Европа.

„Црвените ѓаволи“ го совладаа АЗ Алкмар со 4:0 на својот „Олд Трафорд“ и со тоа си загарантираа дека ќе завршат на врвот.

Британците избувнаа со четири гола за 11 минути во второто полувреме и ја запечатија победата. Ешли Јанг отвори во 53. минута, потоа Мејсон Гринвуд се запиша во 58. минута, Хуан Мата го направи резултатот 3:0 во 62-та минута од пенал, а повторно Гринвуд го запиша четвртиот гол за својата екипа во 64-тата минута.

Добра вест за Холанѓаните беше дека поразот не беше погубен за нив и тие се квалификуваа за шеснаесетфиналето како второпласиран тим.