Јунајтед со најлош учинок по првите 23 натпревари во Премиер лигата од 1990 година

9

Манчестер јунајтед дозволи срамен пораз на домашен терен од 0-2 на Барнли во синоќешниот дуел од Премиер лигата и го забележа својот најлош учинок по првите 23 натпревари во Лигата од 1990 година.

Гостите, пак, победија на „Олд Трафорд“ за прв пат од 1962 година и собраа 30 поени, само 4 помалку од „црвените ѓаволи“.

Тие ги разочараа своите приврзаници и сега се шест бода од четвртиот Челзи, а исто така ќе треба да се справат уште два месеци без нивниот голман Маркус Рашфорд.

Вториот дефинитивно недостасуваше на овој натпревар, што дополнително го зголеми притисокот врз домашниот менаџер Оле Гунар Солскјер.

Пол Погба, Виктор Линделоф и Маркос Рохо се уште не играле, а на крајот на мечот домаќините беа испратени од скоро празен стадион.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.