Унгарија побара од Европската комисија да преземе мерки против новата такса за пренос на руски гас што го наметна Бугарија

Унгарија побара од Европската комисија да отвори кривична постапка против Бугарија поради неодамна објавената нова такса за транзит на руски гас низ земјата, соопшти унгарскиот министер за Европа Јанош Бока.

Во видеото објавено на Фејсбук, Бока соопшти дека испратил писмо до Европската комисија со барање да се отвори кривична постапка против Бугарија, што е прв чекор во спроведувањето на почитувањето на правилата од страна на земјите-членки. Бока се жали дека Бугарија ја наметнала новата такса без консултација со Унгарија и тврди дека тоа ги прекршува европските царински и трговски правила.

„Бугарската такса сериозно ја загрозува енергетската безбедност на Унгарија и на целиот регион“, вели Бока и додава дека Будимпешта е подготвена да го поднесе случајот до највисокиот европски суд до крајот на годината доколку Европската комисија не реагира и не иницира кривична постапка.

Бугарија тврди дека новата такса има за цел да ја ограничи привилегираната позиција на Газпром на пазарот на гас во Југоисточна Европа и да го намали руското влијание во регионот.

Сепак, таксата сериозно ги налути Унгарија и Србија, кои со гас главно се снабдуваат од Русија преку гасоводите „Турски тек“ и „Балкански тек“.

Таксата од 20 лева (10 евра) за мегават-час беше дискутирана во Брисел во октомври, но не беше донесена одлука дали таа е оправдана и законска. Бугарската влада тврди дека данокот нема да ги зголеми цените на бензинот за Србија и Унгарија, туку само ќе го намали профитот на Газпром.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.