Управата за матични служби се договори со Министерството за правда

Денеска е постигнат договор меѓу Министерството за правда и Управата за матични служби.

– Имаше многу измени што беа направени, остана само член 17. Да останат тие 30%, бараме значи покачување. Една од измените е на тие што венчаваат, во недела им беше платено, додека пак во сабота не им беше. Сега веќе ќе биде платено. Исто така беше прифатено и к-15 60 отсто од просечната плата и јубилејните награди, велат од таму.

Од таму велат дека платите веќе им се израмнети со минималната, а останува уште да се потпише колективниот договор.

Денешниот протест кој беше закажан за 15 часот, ќе биде презакажан за следната недела пред Министерството за финансии.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.