Уште 99 лица од крузерот „Дајмонд принцес“ заразени со новиот коронавирус

21

Кај уште 99 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцес“, закотвен во близина на јапонскиот град Јокохама, е потврден новиот коронавирус, соопшти денеска јапонското Министерство за здравство.

Бројот на заразени на бродот, во кој има 3.711 патници и членови на екипажот, се зголеми на 454, откако вчера беа прогласени 355  луѓеза заразени.

Група американски државјани евакуирани од тој брод пристигнаа денеска со специјален лет во Калифорнија, а порано беше објавено дека има најмалку 40 заразени од приближно 400 Американци кои го напуштиле бродот.

Инфицираните ќе бидат лекувани во јапонските болници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.