Уште двајца лекари починаа од Ковид-19

Уште двајца лекари во Кина, на возраст од 42 и 55 години, починале од коронавирусот.

Тие се заразиле со вирусот додека лекувале пациенти во болниците во провинциите Хубеи и Хаинан, пренесува Си-Ен-Ен.

Досега во Кина од коронавирусот починаа најмалку десет лекари и здравствени работници починале.