Уште тројца тенисери заразени со коронавирус, меѓу нив и Бора Чориќ

119

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е заразен со коронавирус поради што е откажано финалето на Адриа Тур во Задар помеѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рубљов.

„Уште три тенисери се позитивни на корона вирус“, изјави Шиме Вицковиќ началник на Цивилната заштита на Задарската жупанија.

Меѓу нив се хрватскиот тенисер Борна Чориќ и кондицискиот тренер на претходно заразениот Димитров, дознава Н1.

Во Задар се спроведуваат тестирања на луѓето кои биле во близок контакт со бугарскиот тенисер Григор Димитров, кој е позитивен на корона вирусот. Тој на Адриа тур во Загреб престојувал неколку дена и освен тенис играл и кошарка со останатите играчи, а се дружел и со граѓаните.

Во Хрватска вчера е објавено дена во последните 24 час регистрирани се 18 новозаболени од коронав вирус.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.