Уставниот суд девет месеци во длабок сон за уставноста на Законот за јазиците

27

Професорката по уставно право и поранешна членка на Венецијанската комисија, Тања Каракамишева, потсетува дека Уставниот суд девет месеци не се произнесува по иницијативата на 17 професори за уставноста на Законот за употреба на јазиците.

Каракамишева го прашува и новиот министер за правда Бојан Маричиќ кога ќе постапи по забелешките за Законот од Венецијанската комисија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.