Уште без официјална потврда за идентитетот на жртвите во хеликоптерската несреќа во Лестер

151

Сопственикот на англискиот премиерлигаш Лестер Сити, таландскиот милијардер Вишај Шриваданапхадра, бил меѓу петте лица во хеликоптерот кои се урна и експлидраше во саботата вечерта по првенствениот натпревар, велат извори блиски на клубот во неделата вечерта.

Во хеликоптерот имало уште два пилота и лице чијшто идентите засега не е познат, изјави изворот во недеалта. Истиот соговорник рекол дека во леталото имало и петто лица. Нема потврда кој од нив преживеал, додал.

Лестерската полиција соопшти дека ја продолжува истрагата за несреќата. Според очевидци, хеликоптерот имал проблеми со задниот ротор и почнал да се врти во круг веднаш штом се дигнал над стадиониот, а потоа се урнал и се запалил.

Вишај, татко на четири деца и основач на синџирот бесцарински продавници „ King Power International“, беше имилен меѓу навувачите на клубот кој го купи во 2010 година а во 2016 година го доведе и до титулата. Стотици навивачи на Лестер во неделата положуваат цвеќе, фудбалски дресови и шалови со клупските бои, одавајќи му почест на Вишај.

„Вложи во клубот многу пари. Го спаси од финансиски крај, вложи пари, го изгради тимот и ја освои титулата“, вели 68-годишниот навивач Ричард Мобс за агенцијата Reuters.

Магазинот Forbes го стави Вишај Шриваданапхадра на петтото место на најбогатите луѓе во Талјанд, проценувајќи го неговиот имот на 4,9 милијарди американски долари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.