Утре одлука на РКЕ за цените на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за новите цени на нафтените деривати.

Согласно последната одлука на РКЕ, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поевтинија за два денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 1,263 ден/кг, а цените на бензините останаа непроменети.

Ова се актуелните цени на горивата:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 88,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 83,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 41,783 (денари/килограм)

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.