Јувентус ќе се договори во страв од потешка казна

Торинскиот фудбалски гигант Јувентус ќе предложи спогодба со италијанските фудбалски власти и ќе се изјасни за виновен во вторник за случајот со наводни неправилности во исплатата на платите на играчите, тврди Reuters.

Неколку италијански весници во вторникот објавија дека Јувентус ќе предложи да плати казна од уште два или три бода одземени од овосезонскиот шампионат во Серија А, покрај веќе одземените 10 бодови.

Сослушувањето пред судот на Италијанската фудбалска федерација (FIGC) беше поместено за вторник, иако првично беше закажано за 15-ти јуни.

Договорот за признавање вина би го означил обидот на најуспешниот клуб во италијанскиот фудбал да го расчисти случајот пред крајот на тековната сезона во Серија А. би бил за место во Конференциската лига следната сезона.

Сепак, тој најверојатно ќе мора да го загуби тоа место поради санкциите кои би можеле да бидат наметнати по посебна истрага од УЕФА, управното тело на европскиот фудбал, пишува весникот.

Клубот претходно негираше дека сторил нешто лошо и рече дека неговите сметки се во согласност со практиката на фудбалската индустрија. Како дел од случајот, поранешниот претседател Андреа Ањели, 11 официјални лица и самиот клуб ризикуваат судење.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.