Увозот на руски ЛНГ во Европа се зголеми за 42 отсто во 2022 година

Европската унија го зголеми увозот на руски течен природен гас за 42 отсто во периодот од јануари до октомври 2022 година на годишно ниво, објави британскиот финансиски весник.

Увозот на ЛНГ од Русија во овој период изнесува 17,8 милијарди кубни метри природен гас (bcm), при што Белгија, Франција, Шпанија и Холандија се на врвот на листата на увозници.

Оваа година Европа увезла 111 милијарди кубни метри ЛНГ од глобалниот пазар во периодот јануари-октомври, зголемувајќи го обемот на увозот за 70%, додека минатата година ЕУ купила 155 милијарди кубни метри руски природен гас и ЛНГ, се вели во извештајот.
Се додава дека Русија била вториот најголем снабдувач на енергија во Европа, но нејзиниот удел се намалил за 16 отсто во 2022 година поради увозот на американскиот ЛНГ од ЕУ, кој изнесува 42 отсто оваа година.

Западните земји бараат начини да го ограничат приходот на Русија од извозот на нафта и гас откако земјата започна воена операција во Украина на 24 февруари. Во септември, министрите за финансии на Г7 ја потврдија својата намера да воведат ограничување на цената на руската нафта и ги повикаа сите нации да ја поддржат иницијативата. Во октомври, ЕУ го воведе својот осми пакет санкции против Москва, кој вклучуваше законска основа за поставување ограничување на цената за поморските испораки на руска нафта во трети земји.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.