Свет

Узбуна: Шредер ја обвини политиката на ЕУ за кризата во Украина

Узбуна: Шредер ја обвини политиката на ЕУ за кризата во Украина

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер ја обвини политиката на Европската унија за моменталната ситуација во Украина и го повика Запад да се фокусира на нови санкции против Русија.

Според мислењето на Шредер , фундаментална грешка на ЕУ – која потоа доведе до тековната криза во Украина – беше политиката на асоцијација , рече тој во интервју за германскиот весник Велт ам зонтаг објавено во неделата, пренесуваат медиумите.

Брисел “игнорира” длабоки културни поделба на Украина помеѓу традиционално проевропските западните региони и регионите на исток наклонети кон Русија, изјави поранешниот канцелар.

Поранешниот германски канцелар верува дека, сепак, санкции и изолација нема да донесат никаков резултат, а дијалогот и почитувањето на меѓусебните интереси би можеле да го отворат патот кон решение, додавајќи дека обидот да се разберат аргументите на противникот, исто така, ќе биде корисно.

Официјален Берлин побрза да се дистанцира од Шредер изјавувајќи дека Шредер не ја претставува германската влада.

“Треба да биде јасно на сите дека г-дин Шредер не е дел од активната политика извесно време”, изјавил висок германски официјален претставник на владата изјави дека кога го прашале за сликите од роденденот на поранешниот канцелар.

Прославата на 70-тиот роденден на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер беше попречена заради закана со бомба, пренесоа германските медиуми.

На прославата на роденденот на Шредер,покрај претставници од стопанството, присуствувал и рускиот амбасадор во Германија Владимир Гринин.

Прославата на роденденот на Шредер била организирана, како што пренесоа медиумите, на предлог на банкарската група Ротшилд, каде што Шредер е член на еден круг на меѓународни советници на оваа група од 2006 година.

Шредер, роден на 07 април 1944 година, заработи многу критики заради прославата на својот 70-ти роденден, заедно со рускиот претседател Владимир Путин.