Јужна Кореја ќе ѝ испрати оружје на Украина

Јужна Кореја се согласи да испрати стотици илјади артилериски гранати во Украина според „доверлив аранжман“ со САД, објави „Волстрит журнал“.

Според пријавениот договор, Јужна Кореја прво ќе ја испорача муницијата во САД, кои потоа ќе ја проследат до Украина, изјавија извори за Журнал во средата. Сеул и Пентагон досега одбија да го потврдат трансферот, иако признаа дека се водат разговори по ова прашање.

Сепак, портпаролот на јужнокорејското Министерство за одбрана, Јеон Ха-кју, рече дека има „неточни делови“ во извештајот на „Волстрит журнал“ за време на брифингот за печатот подоцна во средата, иако не прецизираше повеќе детали.

„Имаше различни дискусии и барања, а нашата влада ќе преземе соодветни мерки откако сеопфатно ќе ја разгледа војната и хуманитарната ситуација во Украина“, рече Јеон.

Додека Јужна Кореја првично рече дека ќе испрати муниција минатиот ноември според друг задкулисен договор со САД, подоцна „залади“ откако договорот беше објавен во медиумите, изјавија американските власти за медиумот. Во тоа време, Сеул, наводно, се плашел дека одлуката ќе ја наруши неговата политика против давање нешто освен несмртоносна помош за Украина, иако властите исто така се двоумеле да го одбијат барањето од Вашингтон.

Оттогаш, Пентагон се обидува да ја исполни огромната побарувачка на Украина за гранати, дури и да ги искористи резервите на оружје во сопственост на САД во Израел, Германија, Кувајт и Јужна Кореја за да го надомести недостигот. Белата куќа одобри трансфер на повеќе од 2 милиони гранати од 155 милиметри во Киев откако ескалираше конфликтот со Русија минатата година, исцрпувајќи голем дел од американското снабдување.

Наводниот пресврт на Јужна Кореја доаѓа набргу откако претседателот Јун Сук-Јол го посети главниот град на САД минатиот месец, каде што вети дека ќе го поддржи Киев и ќе ги преземе сите „соодветни мерки со цел да се почитуваат меѓународните норми и меѓународното право“. Сепак, тој не даде никакви индикации дека Сеул ќе одобри трансфер на артилериски куршуми.

„Журнал“ сугерираше дека снабдувањето со смртоносна муниција од Јужна Кореја ќе им овозможи на американските власти да го одложат обезбедувањето на касетни бомби од американско производство, што Украина постојано ги бараше во текот на конфликтот. Групите за човекови права ја критикуваа употребата на такво оружје, бидејќи тие често оставаат зад себе неетонирани „бомби“ кои претставуваат опасност за цивилите, понекогаш дури и години или децении по завршувањето на конфликтот. Тие се забранети од повеќе од 110 земји според договорот од 2010 година, иако САД, Украина и Русија не се потписнички.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.