Вакцината на Pfizer/BioNTech има 95-процентна ефикасност

174

Американската фармацевтска компанија „Pfizer“ објави во средата дека конечните резултати од завршната фаза на испитувањето на вакцината којашто ја развива заедно со германската биотехнолошка компанија „BioNTecch“ потврдле дека препаратот е 95 отсто ефикасен, како и дека следните денови ќе поднесат барање за вонредно одобрување.

Во објавата се наведува дека резултатите од делувањето на вакцината се доследни во разни возрасни и етнички групи, како и дека немало поголеми нуспојави. Ефикасноста кај лицата повозрасни од 65 години, кои се високоризична група од коронавирусот, е повисока од 94 отсто, се додава во соопштението на „Pfizer“.

Конечната анализа е објавена по една седмица откако беше соопштено дека прелиминарните резултати покажале дека оваа вакцина е ефикасна во повеќе од 90 отсто од случаите, и истиот ден кога беа објавени резлтатите од испитувањата на кинеската вакцина против Covid-19 на компанијата „Sinovac“ според кои овој препарат предизвикува брз имунолошки одговор кај вакцинираните. Претходно во понеделникот и американската биотехнолошка компанија „Moderna“објави дека нејзината вакцина против коронавирусот се покажала ефикасна кај 94,5 отсто од вакцинираните во клиничките испутувања, а и рускиот научен институт „Гамалеј“ соопшти дека и неговата вакцина „Спутник V“, исто така, има над 92 отстотна ефикасност.

„Pfizer“ во средата откри и дека имал 170 случаи на зараза на примерок од повеќе од 43.000 испитаници, од кои 162 биле меѓу оние кои примиле плацебо, а и 8 во групата која била вакцинирна. Десет лица развиле тешки симптоми на Covid-19, меѓу нив едно лице кое ја примило вакцината.
Повеќе од 2 отсто од вакцинираните почувствувале замор, а по втората доза од вакцината тој процент се зголмил на 3,7 отсто. Повозрасните испитаници имале помали нуспојави по вакцинирањето.

„Pfizer“ и „BioNTech“ податоците од испитувањата ќе ги престават пред регулаторните агенции ширум светот, како и за рецензија во научно списание.

Компаниите повторуваат дека очекуваат дека до крајот на годинава да произведат 50 милиони дози од вакцината, штое доволно за заштита на 25 милиони луѓе, а во следната година до 1,3 милијарди дози.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.