Вардар им се врати на победите

109
фото: www.fkvardar.mk

Екипата на Вардар со два гола во последните моменти од натпреварот успеа да го победи тимот на Македонија Ѓорче Петров со 1:3 (1:1) на гостински терен.

Трите бода беа освоени буквално во финишот на средбата, кога при резултат 1:1, Мицевски (90) и Попзлатанов (93) ја донесоа оваа вредна победа за „црвено-црните“, осма во оваа сезона.

Вилијан Лира отвори во 19-тата минута за гостите, додека во 54-тата Божиновски со глава успеа да погоди за 1:1.

Вардарци остануваат први на табелата со два бода предност пред Шкендија, и по ова коло со осум пред Академија Пандев.

Резултати ПМФЛ, 12 коло:

Беласица – Шкендија 0:2

Работнички – Победа 3:1

Ренова – Силекс 1:1

Шкупи – Академија Пандев 1:0

Мекедонија Ѓорче Петров – Вардар 1:3

Табела:

1. Вардар 27 бода

2. Шкендија 25

3. Академија Пандев 19

4. Работнички 17

5. Победа 14

6. Ренова 13

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.