Вардар му го нанесе првиот пораз на Шкупи сезонава

Вардар го победи Шкупи со 1:0 во неделата попладнето во рамките на петтото коло од македонското фудбалско прванство

Национална арена „Тодор Проески“ во Скопје, за екипата од Чаир ова беше прв пораз сезонава во Првата македонска фудбалска лига.

Резултати на денешните четири средби од 5. коло во ПМФЛ:
Борец – Академија Пандев 2:0
Пелистер – Македонија ЃП 0:0
Ренова – Работнички 0:1
Вардар – Шкупи 1:0.

Вчера:
Беласица – Шкендија 0:3
Струга Трим Лум – Силекс 2:0.

Води Шкендија со 11 бода, Силекс 10, Шкупи 10, Работнички 8, Борец 8, Струга 7, Македонија ЃП 7, Вардар 7, Пелистер 6, Ренова 5, Академија Пандев 3, Беласица 0.